top of page

No skices līdz aplausiem

Ne visi teātra darbinieki par savu darbu saņem ziedus uz skatuves. Tomēr Latvijas Leļļu teātra mākslinieks Reinis Žodžiks atzīst, ka


“Nevajag medaļu pie krūtīm, lai saprastu, ka ir izdarīts labs darbs”.

_DSC0254.jpg

Latvijas Leļļu teātris ir bērnu pirma iepazīšanās ar teātri. Draudzīgās lelles, omulīgās telpas un garšīgais saldējuma kokteilis ir pirmās asociācijas, kas nāk prātā, atceroties leļļu teātra izrādes. Bet reti, kurš skatītājs aizdomājas par to, kas notiek otrpus leļļu teātra aizskariem. Kā top lelles? Kas gludina un mazgā tērpus? Ko aktieri dara grimētavā? Šos un vēl daudzus citus jautājumus mēs noskaidrojām, ejot ciemos.

_DSC0410_edited.jpg

Līga Alise Neilande - rekvizītore

_DSC0422-PhotoRoom.png-PhotoRoom.png

Lai izrāde būtu tāda, kā to redz skatītājs, vispirms ir jānotiek vairākiem posmiem. Lai tos labāk izprastu, sekojām līdzi Latvijas Leļļu teātra rekvizītorei Līgai Alisei Neilandei. Viens no pirmajiem posmiem ir leļļu un rekvizītu sagatavošana izrādei. Tas ietver aktieru drēbju mazgāšanu un leļļu un rekvizītu sapakošanu kastēs. Procesu ilgāku padara tas, ka leļļu teātris darbojas divās lokācijās.

Tas, ko skatītāji neredz

Grimu viņi liek paši, bet saģērbties bieži vien ir jāpalīdz. Pēc izrādes ir, iespējams, visgarlaicīgākā, bet ne mazāk nozīmīgākā daļa – izrādes novākšana. Nereti tieši šajā posmā neuzmanības dēļ rekvizīti mēdz pazust, jo visiem – gan aktieriem, gan tehniskajiem darbiniekiem gribas ātrāk mājās.

Pēc tam jau izrādes norises vietā, aizskatuvē, notiek rūpīga gatavošanās izrādei. Katram rekvizītam ir sava vieta scenogrāfijā, kur tas precīzi jānovieto. Tas ir ļoti ilgs un rūpīgs darbs. Nozīmīgs ir katrs sīkums, pat ielietais ūdens daudzums pudelē. Kad visa tehniskā puse ir nodrošināta, uz izrādi ierodas aktieri.

Saruna leļļu teātra mazākajā telpā – leļļu darbnīcā

Reinis Žodžiks ir Latvijas Leļļu teātra leļļu mākslinieks. Lelles tapšanas procesam ir vairākas daļas. Viņš ir atbildīgs par mehānisko pusi, proti, lai lellei kustas rokas un kājas. Neskatoties uz mazo darbnīcu un iespējamo nekārtību tajā, leļļu meistaram ir jābūt rūpīgam, uzmanīgam un asprātīgam. Ar lellēm bieži notiek ķibeles, kas nozīmē ātru reakciju un risinājumu meklēšanu. Skatītājs lelli redz kā tēlu uz skatuves, bet Reinim tas ir instruments.

“Laba lelle ir tāda, aiz kuras aktieri nemaz neredz”

_DSC0448.jpg

Reinis Žodžiks - leļļu meistars

_DSC0428-PhotoRoom.png-PhotoRoom.png

Teātra atrašanās vietas

_DSC0426-removebg-preview (1).png

Latvijas Leļļu teātra mājas ir Krišjāņa barona ielā 16/18. Bet nu jau divarpus gadus ēkā notiek remonts un ēkas siltināšana. Tāpēc teātra pagaidu mājas, kur notiek viss izrādes gatavošanās process, ir Lāčplēša ielā 106 k-2. Izrādes notiek Rīgas Latviešu biedrības namā, Merķeļa ielā 13. Šī iemesla dēļ pēdējos divarpus gadus visi teātra darbinieki skraida pa divām adresēm. Ir bijušas situācijas, kad stundu pirms izrādes saprot, ka kaut kas ir aizmirsts Lāčplēša ielā un tad stresaini tam ir jāskrien pakaļ. Tomēr pavisam drīz, šī gada decembrī, notiks oficiālā leļļu teātra ēkas atklāšana. Tas, savukārt nozīmē, ka visas mantas no Lāčplēša ielas ir jāpārved uz Krišjāņa Barona ielu. Sarežģīti! Bet drīz atkal viss būs vienuviet.

Stāstu veidoja: Gabriela Lūse, Alise Kate Millere, Marta Melnalksne.
 

2023
 

bottom of page